Številna druženja in dogodki na prostem so v preteklem ‘Covid obdobju’ odpadli in z veliko nestrpnostjo smo si ljudje želeli odprtja in ponovnega družabnega življenja – koncerti, veselice, različne degustacije alkoholnih pijač, zabave nas vsakdanje vabijo na prijetno druženje, kozarček ali gastronomski užitek. V želji, da se imamo lepo, nemalokrat pozabimo načrtovati, kako se bomo iz takih dogodkov varno vrnili domov.
Naš nasvet je, da vedno načrtujmo povratek domov z javnim prevozom, taksijem, treznim prijateljem ali starši in odsvetujemo kakršnokoli aktivno udeležbo v prometu ob konzumaciji alkohola in prepovedanih drog. V sklopu akcije Čista nula, čista vest lahko preverimo psihofizično stanje z našimi moderatorji #cistanulacistavest, kar bo nam in našim bližnjim nedvomno omogočilo miren spanec.
Naši moderatorji Čiste nule, čiste vesti bodo ta konec tedna prisotni:
Obiskovalce in mimoidoče bodo ozaveščali o škodljivi rabi alkohola in prepovedanih drog ter zlasti o nezdružljivosti z aktivnim vključevanjem v promet, preverjali alkoholiziranost in apelirali na alkoholizirane voznike, naj si poiščejo alternativno obliko prevoza. Odgovorni “0,0 vozniki” bodo prejeli praktično nagrado sponzorja Generali. Naša prizadevanja gredo v želji obvarovati naša zdravje in življenje na slovenskih cesta, saj vemo, da vsak izmed nas šteje. Z akcijami na prireditvah, v gostinskih lokalih in dogajanjih na prostem po Sloveniji želimo ljudi pripraviti do tega, da načrtujejo varen odhod domov z zabave in s tem prispevajo k uresničevanju Vizije NIČ.
Alkohol še naprej morilec na naših cestah
Alkohol ostaja eden izmed glavnih dejavnikov tveganja za nastanek prometne nesreče. Zaradi alkohola se zmanjšujejo naše sposobnosti varnega sodelovanja v prometu, zaznava, predvidevanja in presoje ter odločanja in končne izvedbe ustreznega ravnanja. Zato se zaradi vpliva alkohola že pri koncentraciji 0,5 promila verjetnost povzročitve prometne nesreče podvoji, pri 1,1 promila alkohola pa 8-krat poveča v primerjavi s treznim voznikom.
Več o tem, kako zaužitje alkohola vpliva na človeka med vožnjo:
Zaskrbljujoči podatki za leto 2021
- V letu 2021 se je zaradi alkoholiziranih povzročiteljev pripetilo 1.513 prometnih nesreč oz. 11 % več kot v letu 2020. Povečanje beležimo tudi pri številu prometnih nesreč s telesno poškodbo in smrtjo, in sicer za 16 %. Skupaj je v prometnih nesrečah, ki jih je povzročil alkoholiziran udeleženec, umrlo 37 (27) udeležencev oz. 37 % več kot v letu 2020.
- Največ prometnih nesreč so povzročili udeleženci v starostni skupini med 25. in 34. letom starosti (314 prometnih nesreč v katerih je umrlo 7 udeležencev) ter v starostni skupina med 35. in 44. letom starosti (292 prometnih nesrečah v katerih so umrli 4 udeleženci).
- Največ prometnih nesreč s smrtnim izidom so prav tako povzročili v starostni skupini od 25 do 34 let ter v starostni skupini med 45 in 54 letom starosti.
- Povprečna stopnja alkoholiziranosti je v letu 2021 znašala 1,41 (1,40) g/kg krvi, v smrtnih prometnih nesrečah pa je znašala 1,36 (1,39) g/kg krvi.
(Vir: AVP)